Παραολυμπιακοί αγώνες: Ασημένιο μετάλλιο για τον Θανάση Προδρόμου
Αθλητισμός
04/09/2021

Ο Αθανάσιος Προδρόμου ήταν δευτεραθλητής Ευρώπης, και ένα από τα μεγάλα φαβορί στο τελικό στο άλμα εις μήκος των παραολυμπιακών αγώνων του Τόκιο για να πανηγυρίσει μετάλλιο και τελικά ο Έλληνας πρωταθλητής με καταπληκτική εμφάνιση κατάφερε να πανηγυρίσει το ασημένιο μετάλλιο!

Η χώρας μας λοιπόν που το πρωί πανηγύρισε το χάλκινο μετάλλιο από την ομάδα μπότσια (BC3) έχει κάθε λόγο να χαμογελάει καθώς πανηγυρίζει συνολικά το 11ο της μετάλλιο με το 7,17 του Προδρόμου στη 5η του προσπάθεια να του χαρίζει το βάθρο!

Ο Προδρόμου είχε αναλυτικά στα άλματά του: 7,03μ., 7,02μ., 6,83μ., άκυρο, 7,17μ. και 7,04μ. Ο πρωταθλητής από τη Θεσσαλονίκη το κατέκτησε τελικά στο μήκος της κατηγορίας Τ20, όπου στον τελικό έκανε άλμα στα 7,17μ. σπάζοντας το ατομικό του ρεκόρ που ήταν στα 7.05 πριν το Τόκιο.

Ο Μαλαισιανός Λατίφ Ρόμλι ήταν το μεγάλο φαβορί και επιβεβαίωσε τα προγνωστικά κάνοντας άλμα στα 7,45μ., απειλώντας το παγκόσμιο ρεκόρ. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Αυστραλός Χουμ με άλμα στα 7,12μ

Πηγή: sports3.gr