Στο Λουτράκι με στόχο τη διάκριση στην Κ17 το δωδεκανησιακό beach volley
Αθλητισμός
04/08/2024

Δύο ομάδες κοριτσιών από τη Ρόδο και μία ομάδα αγοριών από την Κω θα ριχτούν στη «μάχη» για μία διάκριση στο τελικό τουρνουά beach volley κάτω των 17 ετών που θα κρίνει και τον πρωταθλητή Ελλάδος.

Τα δύο ζευγάρια της Τελχινίδας, Χρυσή Παρίση/Ευρυδίκη Μαθιουδάκη και Μιχαέλα Ευσταθίου/Εσμεράλδα Κουροπούλου κέρδισαν την πρόκριση στις 12 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας, αφού αναδείχθηκαν αντίστοιχα πρωταθλήτριες και δευτεραθλήτριες Αιγαίου.

Το «παρών» θα δώσουν στο Λουτράκι και οι αθλητές του Αλκιβιάδη Χατζηνικολάου από την Κω, Αντώνης Μανούσογλου και Άγγελος Παπαπαϊωάννου που αναδείχθηκαν δευτεραθλητές Αιγαίου.

Να σημειωθεί πως, οι πρωταθλητές του φετινού Regiolnal, Άγγελος Καγιάς από τη Ρόδο και ο Κώος Έκτορας Λουϊζάκης απέσυραν τη συμμέτοχή τους.

Η διοργάνωση ξεκίνησε από χθες το πρωί, ενώ οι αγώνες θα ολοκληρωθούν με τους τελικούς σήμερα το απόγευμα.

*Τα 12 ζευγάρια κοριτσιών και αγοριών που διεκδικούν τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας στην κατηγορία Κ16 είναι τα παρακάτω: