10o Mεροπίς: Ξεκίνησαν με νίκες Παναθηναϊκός και Περιστέρι
05/09/2024

Με το δεξί ξεκίνησαν στο 10ο τουρνουά «Μεροπίς» οι παίδες του Παναθηναϊκού, οι οποίοι κέρδισαν με 63-52 τον Έσπερο Κω.

Οι Κώοι παρουσίασαν ένα πολύ καλό και ανταγωνιστικό πρόσωπο ειδικά στο α’ ημίχρονο. Έκαναν ένα εξαιρετικό α’ δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 16-9, με τον Παναθηναϊκό να ισορροπεί το παιχνίδι, να μειώνει τη διαφορά και το ημίχρονο να τελειώνει με το ισόπαλο 30-30. Στη συνέχεια, το «τριφύλλι» ανέβασε την απόδοση του και ξέφυγε με διψήφια διαφορά (35-45 στο 27’) για να κλείσει το γ’ δεκάλεπτο με +12 (37-49).

Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και με +16 (37-53), με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 52-61 (39’) και τους «πράσινους» να κερδίζουν με +11.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 16-9, 30-30(ημ.), 37-49, 52-63
Διαιτητές: Πετρόπουλος- Νικολάου

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΩ (Καπλανίδης- Χατζηστέργος): Χατζηβελούδος 1, Σιούτας, Ξυπολυτάς, Χατζηστέργος Θ., Πουλιού 11(2), Παπαχρόνης, Βελισσαρίου 2, Χότζα 27, Χατζημάρκος, Μερολάρι 3, Χατζηστέργος Μ. 8(2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μπούντας): Τρίκκας 4, Πολίτης 2, Ζέππος 8(2), Γεωργάς, Κοντογιάννης, Πρέζας 4, Τσακαλάκης 15, Δρακόπουλος 5(1), Παγκάκης 2, Ανδρεάκος 8, Λιβάνιος , Τζιάνo 15.

Εξαιρετική εμφάνιση και πρεμιέρα με το δεξί για το Περιστέρι

Με μια μια εξαιρετική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση η ομάδα του Περιστερίου επικράτησε με 90-53 της Borgomanero και ξεκίνησε με το δεξί τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις το 10ο Μεροπίες που διεξάγεται στο Κλειστό γυμναστήριο Κω «Δ. Παππούλης».

Η ομάδα του Αλέξανδρου Σεΐζη είχε καθαρό μυαλό στην επίθεση και έβγαλε πάθος και ενέργεια στην άμυνα παίρνοντας έτσι μια εύκολη νίκη κόντρα στους Ιταλούς.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 20-10, 45-26(ημ.), 73-40, 90-53
Διαιτητές: Πετρόπουλος- Πατμίου
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σεΐζης): Κρασάκης 4, Ασωνίτης 4, Χατζής 5, Παπαδάτος 19(1), Καριμαλής 12(2), Κολέτσας, Αχινιώτης 11(2), Αντωνιάδης 6, Παππούς 8, Κωτσόπουλος 2, Τραχίλης 7(1), Καπιρέλης 12.

BORGOMANERO COLLEGE (Vigliaturo): Sammartino 7, Oioli 5(1), Mora, Costamania 6(2), Bottino 2, Ilrich 1, Moia 11(1), Marcucci 9(1), Scrazzoio 6, Castelluccio 4, Lumello 2.