Πρωταθλητής Δωδεκανήσου σε επίπεδο παμπαίδων ο Ιάλυσος
01/07/2024

Πανάξιος και αήττητος πρωταθλητής Δωδεκανήσου στους παμπαίδες αναδείχθηκε ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος, ο οποίος με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αιμίλιο Ζερβό, κέρδισε στον ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ μεγάλο τελικό τον Κολοσσό με 81-75 και έγινε η πολυνίκης ομάδα του θεσμού, φτάνοντας τους τέσσερις τίτλους. Απέναντι στον επίσης εξαιρετικό Κολοσσό (είχε σε τρομερή μέρα τον Κεφαλά) που επέστρεψε από το -16, η ομάδα του Κυριάκου Μάγου πήρε αυτό που δικαιούταν, με βάση την εικόνα της σε όλη τη διάρκεια της σεζόν. Ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος έκανε ένα απίστευτο α’ δεκάλεπτο, με τον Κολοσσό να ισορροπεί στη συνέχεια και μάλιστα να περνάει μπροστά στο σκορ στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Οι «ερυθροκίτρινοι» στο πιο κρίσιμο σημείο έδειξαν χαρακτήρα και πανηγύρισαν τη νίκη- τίτλου, κερδίζοντας για τρίτη φορά φέτος σε ισάριθμα παιχνίδια τον Κολοσσό.

Απίστευτη εικόνα από τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος στο α’ δεκάλεπτο… Οι «ερυθροκίτρινοι» κυριάρχησαν σε επίθεση και άμυνα, έλεγξαν απόλυτα το ρυθμό και έγιναν τα «αφεντικά» για τη νίκη με το «καλημέρα». Ζερβός, Μπαλτζής και Ζέρβας οδήγησαν σε φρενήρη ρυθμό τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος, ο οποίος μετά το ισόπαλο 6-6 (3’), ήταν κυρίαρχοι στο παρκέ. Το σκορ έγινε 12-7 (4’), με την ομάδα του Κυριάκου Μάγου να «τρέχει» ασταμάτητα και να ξεφεύγει με 18-7 (5’), ενώ ο Κεφαλάς χρεώθηκε με τρία φάουλ. Ο Ζερβός έδωσε τη σκυτάλη στον Μπαλτζή (25-12 στο 7’), με τη διαφορά να μεγαλώνει στο +14 και τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος να κλείνει το α’ δεκάλεπτο με 30-16.

Στη συνέχεια ο Κολοσσός βελτιώθηκε αισθητά και ισορρόπησε το παιχνίδι. Οι «θαλασσί» μπήκαν πιο δυνατά (30-20), αλλά με πόντους του Ζερβού ο Γ.Α.Σ. απάντησε (34-20), αλλά πέτυχε μόλις τέσσερις πόντους σε έξι λεπτά, με τους «θαλασσί» να πλησιάζουν (34-24 στο 16’). Ο Ζέρβας χρεώθηκε με το τρίτο του φάουλ στο 17.30’, ενώ ο Κολοσσός πλησίασε στους οκτώ πόντους (35-27). Ο Ηλίας πέτυχε καθοριστικό τρίποντο (38-27), με τον Ζερβό να σκοράρει ξανά (40-29 στο 18’), ενώ το δεύτερο μεγάλο πρόβλημα για τον Κυριάκο Μάγο ήταν το 3ο φάουλ του Μπαλτζή, 1.25’ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος κράτησε τη διψήφια διαφορά (42-32), για να λήξει το ημίχρονο με 44-34. Η ομάδα του Γιάννη Τσακίρη ήταν καλύτερη στο διάστημα αυτό, βρήκε λύσεις με τους Κεφαλά και Καλλιγά και ροκάνισε τη διαφορά.

Στο γ’ δεκάλεπτο ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος μπήκε αποφασισμένος να κάνει αποφασιστικό βήμα για τον τίτλο… Με Ζερβό, Ζέρβα και Ατσικνούδα, οι «τοξοβόλοι» ξέφυγαν με 50-34 (22’), αναγκάζοντας τον Γιάννη Τσακίρη να πάρει τάιμ-άουτ. Η ομάδα του Κυριάκου Μάγου ήταν καλύτερη (54-38), με τον Γιαννακάκη να κρατάει ζωντανό τον Κολοσσό. Όσες φορές προσπάθησε να «τελειώσει» το παιχνίδι, άλλες τόσες επέστρεψε ο Κολοσσός (56-47 στο 28’). Οι «θαλασσί» έγιναν αρκετά απειλητικοί (56-49) με προσπάθεια του Κεφαλά, με τον Γ.Α.Σ. να κλείνει το γ’ δεκάλεπτο με 61-51. Οι δύο ομάδες ήταν απόλυτα ισορροπημένες (17-17), με τους Ζερβό και Κεφαλά να ηγούνται των προσπαθειών, των δύο ομάδων.

Η ομάδα του Γιάννη Τσακίρη ξεκίνησε εντυπωσιακά στο φινάλε και με σερί 0-7, ανάγκασε τον Κυριάκο Μάγο να καλέσει τάιμ-άουτ. Με δίποντο ο Καλλιγάς και πέντε πόντους ο Κεφαλάς, έκαναν το σκορ 61-58, ενώ παράλληλα ο Μπαλτζής χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ. Ο Κολοσσός επέστρεψε για τα καλά στο παιχνίδι και δημιούργησε νέα δεδομένα, αφού ο Κεφαλάς ήταν απολαυστικός και… ασταμάτητος. Τα καλύτερα για τον Κολοσσό ήρθαν στη συνέχεια… Οι «θαλασσί» έκαναν κατάθεση ψυχής και μετέτρεψαν το 64-58 σε… 64-65 με τον Τσίγκο, ο οποίος αποβλήθηκε μετά με 5ο φάουλ. Ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος έδειξε χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία και με τους Ζερβό, Ζέρβα και Μπαλτζή έκανε το σκορ 71-65 (35’). Με παίκτη- «κλειδί» τον Ατσικνούδα, ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος έκανε το σκορ 73-67. Ο Αιμίλιος Ζερβός ήταν συγκινητικός (76-69 στο 37’) και ο Μπαλτζής με νέα προσπάθεια λίγο αργότερα έκανε το 78-69. Με 4/6 βολές ο Κολοσσός μείωσε σε 78-73 (1.16’ πριν το τέλος), ενώ ο Ζερβός αστόχησε στα 58’’. Ο Κεφαλάς με 2/2 βολές έκανε το 78-75, ενώ ο Ζέρβας με τρίποντο στα 32’’ έκανε το 81-75 και ουσιαστικά χάρισε τον τίτλο στον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος. Ο Τσούμπανος έκανε λάθος στα 22’ και  Γ.Α.Σ. Ιάλυσος πήρε τον τίτλο στους παμπαίδες… Από τους νικητές κορυφαίος και MVP του τελικού ήταν ο Αιμίλιος Ζερβός, ενώ παίκτης- «κλειδί» ήταν ο Ατσικνούδας και μεγάλο τρίποντο στο τέλος πέτυχε ο Ζέρβας. Βοήθησε σημαντικά και ο Μπαλτζής. Από τον Κολοσσό, μακράν κορυφαίος ήταν ο απίστευτος Κεφαλάς, ενώ βοήθησαν σημαντικά οι Γιαννακάκης και Καλλιγάς.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 30-16, 44-34(ημ.), 61-51, 81-75
Διαιτητές: Αγγελής- Φάκαρος

Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ (Μάγος): Ζέρβας 15(2), Μπαλτζής, 11, Χαμίτι, Ζερβός 27(1), Ζάγορας 2, Ηλίας 5(1), Κολίτσας 7, Ατσικνούδας 14(1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Τσακίρης): Τσούμπανος, Κεφαλάς 35(3), Γιαννακάκης 18(4), Καλλιγάς 16, Ντιαγέ, Χατζηλέλεκας, Μαυρίδης, Παρουσίδης, Τσίγκος 6.

Στην 3η θέση ο Έσπερος

Την 3η θέση στο πρωτάθλημα παμπαίδων πήρε ο Έσπερος Κω αφού επικράτησε στον μικρό τελικό κόντρα στον αξιόμαχο, Ξάνθο Πάτμου με 72-59. Η ομάδα του Δημήτρη Χατζηστέργου δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο στο δεύτερο ανέβασε την απόδοση της σε άμυνα και επίθεση και έφτασε στη νίκη και στην κατάκτηση της 3ης θέσης. Μαγική εμφάνιση απ’ τον Μάξιμο Χατζηστέργο που πέτυχε 30 πόντους με επτά τρίποντα.

Ο Ξάνθος Πάτμου ξεκίνησε καλύτερα στον μικρό τελικό με τους Μπέτσα και Βιολέντη, προηγήθηκε 2-6 (4’), ενώ ο Έσπερος Κω πέτυχε το πρώτο καλάθι εντός παιδιάς στο 6’ (4-6). Με την είσοδο του Χατζημάρκου (5π), οι Κώοι βελτιώθηκαν και ισοφάρισαν 9-9 (8’), ενώ το α’ δεκάλεπτο με buzzer beater του Μάξιμου Χατζηστέργου (13-12). Αυτή ήταν και η πρώτη φορά, που η ομάδα του Δημήτρη Χατζηστέργου πήρε το προβάδισμα στο σκορ.

Στο β’ δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα ήταν εξαιρετικός… Βιολέντης και Μαστροπέτρος Ι. έδωσαν λύσεις στο Ξάνθο Πάτμου έξω από τα 6.75 (19-25 στο 12.30’), όπως και ο Μπέτσα μέσα στη ρακέτα με τον Μάξιμο Χατζηστέργο να αποτελεί το αντίπαλο δέος. Με πόντους του, ο Έσπερος Κω μείωσε σε 24-25 (14’), με το παιχνίδι να είναι πολύ καλό ποιοτικά και να κυλάει πόντο- πόντο (28-27, 30-31). Με τον Χατζηστέργο Μ. και τον Χατζημάρκο, ο Έσπερος προηγήθηκε με 34-31 (27.30’), για να μειώσει η ομάδα της Πάτμου σε 36-35, με τον Έσπερο να σκοράρει ξανά με buzzer beater του Χατζημάρκου και να διαμορφώνει το 39-35.

Στο γ’ δεκάλεπτο ο Ξάνθος ζορίστηκε πολύ στο σκοράρισμα, με τον Έσπερο να ελέγχει το ρυθμό (44-36 στο 23’). Η ομάδα της Πάτμου δεν ήταν εύστοχη όπως στο α’ ημίχρονο, με αποτέλεσμα ο Έσπερος να κυριαρχεί με τον Χατζηστέργο Μ. Ο Έσπερος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του, οι Πάτμιοι δεν μπορούσαν να σκοράρουν και η διαφορά άνοιξε στο +15 (53-38) με πρωταγωνιστή τον Μάξιμο Χατζηστέργου. Η ομάδα του Δημήτρη Μπαχά είχε ένα ξέσπασμα (0-6) και με αιχμή του δόρατος τον Μαστροπέτρο Ι.  μείωσε σε 53-44 (30’)

Στην τελευταία περίοδο ο Ξάνθος προσπάθησε να πλησιάσει (57-49 στο 32’), αλλά ο Μάξιμος Χατζηστέργος ήταν ασταμάτητος (62-49 στο 34’) και με τη δική του υπογραφή, ο Έσπερος πήρε την τρίτη θέση. Το 62-53 έγινε … 67-53 (36’), με τους Κώους να έχουν καλύτερη εικόνα στο β’ ημίχρονο και να μεγαλώνουν τη διαφορά (72-55 στο 38’), φτάνοντας στην επικράτηση. Απίστευτη εμφάνιση έκανε ο Μάξιμος Χατζηστέργος, που οδήγησε στη νίκη την ομάδα του, ενώ πολύ καλός ήταν στο α’ ημίχρονο ο Χατζημάρκος και βοήθησε ο Σαμαράς. Από τους ηττημένους πρώτοι σκόρερ ήταν οι Λουλουδιάς, Βιολέντης και Μαστροπέτρος Ι.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 13-12, 39-35(ημ.), 53-44, 72-59

Διαιτητές: Αντωνίου- Καζουλλάκης

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΩ (Χατζηστέργος): Δρίβας, Τσιάπος, Χατζηστέργος Μ. 30(7), Σαμαράς 9, Ξυπολιτάς 6, Χατζηστέργος Θ. 8, Χατζημιχαήλ 4, Σιούτας, Μερολάρι, Βασιλειάδης 5, Σταυρόπουλος, Χατζημάρκος 10(2).

ΞΑΝΘΟΣ ΠΑΤΜΟΥ (Μπαχάς): Δουκόπουλος, Σημαντήρης Δ., Πουσουλίδης 3, Σημαντήρης Π., Βουτζουλίδης Θ., Μαστροπέτρος Ι. 11(1), Λουλουδιάς 19, Μελιανός 3, Μπέτσα 8, Σμαρνάκης, Μαστροπέτρος Α., Βιολέντης 15(2), Βουτζουλίδης Χ. 2, Γρατσίας.