Ολυμπιακοί Αγώνες 2021: Πέμπτος στον κόσμο ο τρομερός Γκολομέεβ στα 50μ
01/08/2021

Ο Έλληνας πρωταθλητής έγινε ο δεύτερος κολυμβητής μας, μαζί τον Σπύρο Γιαννιώτη, που τερματίζει στην 5η θέση μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1896

Στη μεγαλύτερη κούρσα της καριέρας του, απέναντι σε θηρία της παγκόσμιας κολύμβησης, ο Κριστιάν Γκολομέεβ τερμάτισε πέμπτος κι έγραψε ιστορία. Μπορεί το πολυπόθητο μετάλλιο που αναζητεί η ελληνική κολύμβηση μετά τους παρθενικούς σύγχρονους Ολυμπιακούς Αγώνες το 1896 να μην ήρθε, ωστόσο ο Έλληνας πρωταθλητής έγινε ο δεύτερος κολυμβητής από τη χώρα μας, μετά τον Σπύρο Γιαννιώτη το 2004 στα 1500μ., που καταλαμβάνει την 5η θέση σε τελικό σε πισίνα. Κανείς άλλος δεν έχει φτάσει ψηλότερα...

Ο Γκολομέεβ, ο οποίος πέρασε στον τελικό με την τρίτη καλύτερη επίδοση, κολύμπησε πολύ γρήγορα αλλά ουσιαστικά του κόστισε η εκκίνηση καθώς έμεινε εξαρχής πίσω στην κούρσα των μεταλλίων τερματίζοντας στην 5η θέση με χρόνο 21.72. Στην τρίτη του συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες κατέδειξε πάντως πως δικαίως έχει θέση μεταξύ των κορυφαίων και ταχύτερων κολυμβητών στον κόσμο. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο εκπληκτικός Αμερικανός Κάλεμπ Ντρέσελ, το ασημένιο ο Γάλλος Μαναντού, ενώ ο Βραζιλιάνος Φράτους τερμάτισε 3ος.

Ο ανίκητος Ντρέσελ πήρε το τέταρτο χρυσό στο Τόκιο πετυχαίνοντας μάλιστα ολυμπιακό ρεκόρ με 21.07, ενώ οι επιδόσεις του δεύτερου (21.55) και του τρίτου (21.57) ήταν μέσα στις δυνατότητες του Γκολομέεβ καθώς έχει πανελλήνιο ρεκόρ στα 21.44. Σε μια τέτοια μάχη όμως για να κατακτήσεις μετάλλιο, θα πρέπει να αγγίξεις τα όρια σου. Ακόμη κι έτσι βεβαίως ο Κριστιάν, ο ταχύτερος Έλληνας κολυμβητής όλων των εποχών, έχει πετύχει κάτι μοναδικό, απέναντι σε αθλητές που προέρχονται από μεγάλες σχολές, όπου η κολύμβηση λειτουργεί με επαγγελματικά πρότυπα.

πηγή: ΈΘΝΟΣ