Final-4 παμπαίδων: Πέρασαν στον τελικό Κολοσσός και Ιάλυσος
Αθλητισμός
29/06/2024

O Κολοσσός ήταν η ομάδα που πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης στον αυριανό τελικό των παμπαίδων αφού η ομάδα του Γιάννη Τσακίρη ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, είχε σε εξαιρετική ημέρα τον Κεφαλά που σταμάτησε στους 33 πόντους και επικράτησε του Εσπέρου με  53-71 . Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Δημήτρη Χατζηστέργου ήταν ο Μάξιμος Χατζηστέργος με 18 πόντους.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε καλύτερα το ματς παίρνοντας πόντους από Γιαννακάκη, Τσίγκο και Κεφαλά απέναντι στον Έσπερο που ήταν άστοχος στα πρώτα λεπτά. Ο Καλλιγάς ανέλαβε δράση για τον Κολοσσό με την ομάδα του Γιάννη Τσακίρη να προηγείται με 8-13 στο 5′. Ο Κολοσσός είχε επιλογές μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου με τον Έσπερο να βρίσκει λύσεις κυρίως απ’ τα 6.75 με τον Μάξιμο Χατζηστέργο και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 12-19.

Με το ξεκίνημα της 2ης περιόδου ο Κολοσσός συνέχισε να βρίσκει πόντους απ’ τις ενέργειες του Κεφαλά ανεβάζοντας την διαφορά πάνω απ’ τους δέκα πόντους. Ο Έσπερος ανέβασε την απόδοση του στην άμυνα και με σερί 11-4 με τους Θεόφιλο και Μάξιμο Χατζηστέργο μείωσε το ματς στους τέσσερις, 24-28, 4 λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Κολοσσός είχε και πάλι τις λύσεις με τον εξαιρετικό Καλλιγά να σκοράρει ασταμάτητα και να φτάνει τους 20 πόντους στο ημίχρονο με την ομάδα του να προηγείται με 29-37.

Στο δεύτερο μέρος ο Έσπερος δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση του με τον Κολοσσό να το εκμεταλλεύεται και να έχει σταθερά την διαφορά πάνω απ’ τους δέκα με τον Γιαννακάκη να κάνει το 33-46 στο 25′ . Η ομάδα του Γιάννη Τσακίρη πατούσε καλύτερο στον αγωνιστικό χώρο παίρνοντας πόντους και απ’ τον Τσίγκο με την διαφορά να κλείνει στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου στο +13 (42-55).

O Έσπερος προσπάθησε να ροκανίσει την διαφορά στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου με Χατζημάρκο και Βασιλειάδη ωστόσο ο Καλλιγάς ήταν ασταμάτητος φτάνοντας τους 31 πόντους, 7.03 πριν το τέλος του αγώνα και κάνοντας το 47-63. Η διαφορά είχε ανοίξει αρκετά στο τελευταία λεπτά με το ματς να είναι ουσιαστικά διαδικαστικού χαρακτήρα και να ολοκληρώνεται με νίκη του Κολοσσού με 53-71.

Διαιτητές: Αγγελής – Φάκαρος

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 29-37, 42-55, 53-71

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΩ (Χατζηστέργος): Δρίβας, Τσιάπος, Σαμαράς 2, Ξυπολητάς, Χατζηστέργος Θ. 4, Χατζημιχαήλ 7, Σιούτας, Χατζηστέργος Μ. 18(3), Βασιλειάδης 13, Σταυρόπουλος,, Χατζημάρκος 5, Μερολάρι 4.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Τσακίρης): Τσούμπανος 1, Παπαλεξάνδρου, Κεφαλάς 33(2), Γιαννακάκης 13(3), Καλλιγάς 14, Ντιαγέ, Χατζηλέλεκας, Μπράτιτσης, Μαυρίδης, Παρουσίδης, Περσέλη, Τσίγκος 10.

Final-4 παμπαίδων: Στον τελικό ο Ιάλυσος

Παίρνοντας απ’ την αρχή του ματς μια διαφορά ασφαλείας ο Ιαλυσός επικράτησε με 98-53 του Ξάνθου Πάτμου και αύριο θα διεκδικήσει την κούπα στις 13:30 κόντρα στον Κολοσσό για την ανάδειξη του πρωταθλητή Δωδεκανήσου.  Πρώτος σκόρερ του ματς για την ομάδα του Κυριάκου Μάγου ήταν ο Μπαλτζής με 25 πόντους ενώ για τον Ξάνθο Πάτμου πρώτος σκόρερ του ματς ο ήταν ο Λουλουδιάς με 15 πόντους. Η ομάδα του Δημήτρη Μπάχα που έκανε την υπέρβαση με την παρουσία της στην διοργάνωση θα παλέψει αύριο για την 3η θέση κόντρα στον Έσπερου.

Με το «καλημέρα» η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (15-4 στο 2.30’), με τη ψαλίδα να ανοίγει κι άλλο (28-11 στο 7’). Ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος έκλεισε το α’ δεκάλεπτο με +21 (32-11) και τον Μπαλτζή να πετυχαίνει 15 πόντους.

Στη συνέχεια, οι «ερυθροκίτρινοι» ξέφυγαν ακόμη και με +26 (37-11 στο 12’), με τον Ξάνθο Πάτμου να βγάζει αντίδραση στη συνέχεια με τους Λουλουδιά και Βιολέντη. Η ομάδα του Δημήτρη Μπαχά ροκάνισε τη διαφορά με σερί 0-9 και από 47-22 μείωσε σε 47-31 (29’), για να λήξει το ημίχρονο με 50-31. Στο β’ δεκάλεπτο το επιμέρους σκορ ήταν 18-20 υπέρ του Ξάνθου Πάτμου.

Στο γ’ δεκάλεπτο, η ομάδα του Κυριάκου Μάγου ξεκίνησε δυνατά και μεγάλωσε τη διαφορά. Μετά το 52-34, το σκορ έγινε… 62-34 (24’) με αιχμή του δόρατος τον Μπαλτζή. Η διαφορά έφτασε τους 30 πόντους (66-36 στο 25’ και 71-41), με τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος να ανεβάζει στροφές και να κλείνει το γ’ δεκάλεπτο με +33 (75-42). Η τελευταία περίοδος είχε τυπική σημασία με τη διαφορά να ανεβαίνει συνεχώς.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 32-11, 50-31(ημ.), 75-42, 98-53

Διαιτητές: Τζανετάκης- Αντωνίου

Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ (Μάγος): Ζέρβας 5, Μακρής 2, Φυλτζανίδης 6, Καρπαθάκης 4, Μπαλτζής 25(2), Μποσνεάγκα, Χαμίτι 6(1), Ζερβός 16, Ζάγορας 7, Ηλίας 6, Κρητικός, Κολίτσας 7, Ατσικνούδας 14.

ΞΑΝΘΟΣ ΠΑΤΜΟΥ (Μπαχάς): Δουκόπουλος, Σημαντήρης Α., Πουσουλίδης 2, Σημαντήρης Π., Γρατσίας, Μαστροπέτρος Ι. 12, Λουλουδιάς 15, Μελιανός 6, Μπέτσα 5, Μαστροπέτρος Α., Βιολέντης 13(2), Σμαρνάκης.